X
تبلیغات
رایتل

(*blog_title*)

(*blog_short_description*)

بزرگترین پرتال آموزشی پرستاری در ایران

در برگیرنده کلیه پروسیجر ها پرستاری و مامایی/خرید جزوات و کتاب آموزشی با تخفیفات ویژه/فیلم های آموزشی جامع و کامل/دارای کانال و صفحه اینستاگرام

درباره من
بزرگترین پرتال آموزشی پرستاری در ایران

جستجو
تقویم
آبان 1396
شیدسچپج
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
بایگانی
نویسندگان
روزانه‌ها 
آمار
تعداد بازدیدکنندگان :
1276
تماس با ما
نظرسنجی
به کدام مطالب بیشتر بپردازیم؟
نماد اعتماد الکترونیکی و لوگو سایت
نماد اعتماد درگاه Pay.ir

اصلاح درز ( به معنی شکاف ) که منحصرا می توان آنها را در استخوان های سر مشاهده کرد به مفصل غیر متحرک گفته می شود . ضمناً بافت پیوندی موجود در میان درزهای مختلف استخوان های سر بسیار کم است . چهار درز اصلی سر عبارتند از :


۱- درز تاجی که بین استخوان پیشانی و دو استخوان آهیانه قرار دارد .

۲- درز سهمی که حد واسط دو استخوان آهیانه است .

۳- درز لامی که بین استخوانهای آهیانه و پس سری واقع شده است .

۴- درز آهیانه گیجگاهی که در بین استخوانهای گیجگاهی و آهیانه واقع شده است .


اساس درزها نمونه و معرف استخوانهایی هستند که آنها را به وجود می آورند . برای مثال درز پیشانی بینی که به درز تاجی معروف است میان استخوانهای بینی و پیشانی واقع شده است .

 

 ملاجهای سر:

استخوان بندی جنین تازه شکل گرفته از غضروف یا غشاء رشته ای به شکل استخوان تشکیل شده است . در پی این مرحله , استخوان به آرامی جای بافتهای بالا را پر می کند . هنگام تولد فضاهایی به شکل غشاء میان استخوانهای جمجمه مشاهده می شود . این محلها که به نقاط نرم موسومند به قسمتهایی گفته می شوند که امر استخوانی شدن در آنها به طور کامل انجام نگرفته است . این مناطق امکان تحت فشار قرار گرفتن سر را هنگام تولد به وجود می آورد . پزشکان ملاجها را در تعیین موقعیت سر نوزاد هنگام وضع حمل مفید تشخیص می دهند . گرچه نوزاد هنگام تولد ملاجهای زیادی دارد اما محل قرار گرفتن شش ملاج از این تعداد ثابت هستند.۱- ملاج جلوئی ( پیشانی )

این ملاج در میان دو زاویه استخوانهای آهیانه و دو بخش استخوان پیشانی قرار گرفته است . این ملاج تا حدودی الماس شکل بوده و بزرگترین آنها محسوب می شود . غالباً بین سنین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی این ملاج بسته می شود .

 

 

۲- ملاج پشتی (پس سری )

این ملاج میان دو استخوان آهیانه و پس سری قرار گرفته است . ملاج پشتی به مقدار قابل ملاحظه ای از ملاج جلوئی کوچکتر است . شکل آن مانند الماس بوده و حدود ۲ ماه پس از تولد بسته می شود .

 

 

۳- ملاج جلوئی جانبی ( پروانه ای )

دو ملاج جلوئی جانبی در سر وجود دارد که هر یک در یک طرف سر و در محل اتصال استخونهای پیشانی , آهیانه , گیجگاهی و پروانه ای قرار گرفته است . این ملاجها نسبتاًٌ کوچک بوده و شکل نا منظمی دارند . حدود ماه سوم تولد ملاجهای جلوئی _ جانبی بسته می شوند .


۴- ملاجهای پشتی جانبی ( ماستوئیدی )

این ملاجها نیز دو عدد بوده و هر کدام در یک طرف سر و در محل اتصال استخوان های آهیانه , پس سری و گیجگاهی قرار گرفته اند . شکل این ملاجها تا حدودی نامنظم بوده , بسته شدن آنها ۱ تا ۲ ماه بعد از تولد آغاز می شود اما تا یکسالگی ادامه خواهد یافت.
نظرات (0)

برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد